A régi idők emléke a nagyszüleink életmódjával napjainkban is reneszánszát éli. Sokan választják lakóhelyül a falvakat.
Dédszüleink és nagyszüleink élete egyszerű, mégis különleges volt. Bár a legtöbben még a szülőfalujukat sem hagyták el az elmúlt évszázad első évtizedeiben élők közül, a közösség és az összetartás példaértékű napjainkban is.
Sokat emlegetett közhely már, hogy régen a tyúkokkal keltek, és velük is feküdtek. A napkelte és a napnyugta szépségének megbámulása mögött a dolgos vidéki életmód és a praktikus életvitel volt felfedezhető.
Generációk nőttek fel összkomfort nélküli apró parasztházakban, ahol a szegényebb környéken a lakóház helyisége egy szoba és egy konyha volt. A módosabb családok tisztaszobát is fenntartottak a vendégek részére. Általában itt került kialakításra a házi oltár is.
A porták udvarán a melléképületek között a gabona tárolására alkalmas góré, az állatok védelmére épített ól, valamint a pajta állt. A padláson pedig a füstölt húsok tárolása történt.
A segítségnyújtás, a becsületesség a nagy szegénységben is az élet része volt. A falusi emberek földművelőséből és állattartásból éltek. Hús elsősorban ünnepek idején, valamint disznóölés idején került az asztalra. Az alapélelmiszer a kovászos kenyér, a vaj, a túró, valamint az aludttej volt.
A dédszüleink sok dolgot másképp csináltak. Bár napjainkban az életvitelünket már gépek segítik, jó dolog időnként kipróbálni a hagyományos régi, vidéki életet. A beszélgetések, a közös családi étkezések, a közösségi élmények megerősítik a baráti és a családi kapcsolatokat egyaránt.
Az emberek megosztották egymással az örömüket és a bánatukat is. A kikapcsolódás, a szórakozás, valamint a közös otthoni munka is a mindennapok része volt. Ráértek odafigyelni egymásra. Nekünk is érdemes megszívlelni a jó példákat és megvalósítani.
Régen a hagyományok nem csupán az ünnepnapokon elevenedtek meg. A szüretet, a vetést, az aratást, és a gyermekek születését is tradicionális ünneplés kísérte. Az emberek a két kezük munkájának az eredményével ajándékozták meg egymást.
Te is kipróbálnád a vidéki életet?
Fotók: Kóta Melinda/Romantikus vidék /Göcseji Falumúzeum/